Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
3 zalety wysokich listew podłogowych
Listwy przypodłogowe (cokoły) są niezbędnym elementem wykończenia wnętrz: zapewniają estetyczne połączenie ścian z podłogami. Ukrywają nierówności docięcia materiałów i zapewniają swobodne rozszerzanie się i kurczenie podłóg pływających. Ponadto wewnątrz profili znajduje się miejsce na przeprowadzenie różnego typu przewodów i kabli. Dowiedz się, jakie zalety mają wysokie listwy przypodłogowe i kiedy warto ich użyć.
Jakie są funkcje listew przypodłogowych?
Cokoły przypodłogowe najczęściej powstają z tworzyw sztucznych, aluminium, drewna lub MDF-u. Ich wysokość mieści się najczęściej w przedziale od 2 do 15 cm. Niskie i wysokie listwy przypodłogowe pełnią te same funkcje. Im wyższy cokół, tym większa funkcjonalność w trzech obszarach:
ochrona ścian – wysokie listwy znacznie skuteczniej chronią ściany przed zabrudzeniami, plamami, zalaniem wodą przy sprzątaniu oraz uszkodzeniami w czasie przemieszczania mebli oraz innych ciężkich przedmiotów;
maskowanie połączenia podłóg ze ścianami – znaczna wysokość sprawia, że łatwiej jest zasłonić szczeliny dylatacyjne;
ukrywanie przewodów i kabli – zaletą wysokich listew jest możliwość poprowadzenia sporej wiązki różnego typu przewodów elektrycznych i telekomunikacyjnych.
Ważną zaletą wysokich listew przypodłogowych jest łatwe dopasowanie do różnorodnych stylistyk dekoracji wnętrz. Doskonale komponują się z aranżacjami w stylu skandynawskim, nowoczesnym, pałacowym, glamour oraz w szeroko pojętym stylu klasycznym.
Kiedy wybrać wysokie listwy przypodłogowe ?
Pomimo niekwestionowanych zalet wysokich listew przypodłogowych, nie zastosujesz ich we wszystkich pomieszczeniach. Dlaczego? Zagadnienie wyjaśnia ekspert reprezentujący sklep z tapetami ściennymi Kraina Barw: – Z powodów estetycznych nie należy używać zbyt wysokich listew przypodłogowych w niewielkich pomieszczeniach. To element dekoracyjny, który podkreśla walory obszernych, przestronnych, niezagraconych wnętrz. Na przykład w sypialni o powierzchni kilku metrów kwadratowych kilkunastocentymetrowe cokoły mogą wydać się przytłaczające.
Wysokie cokoły są funkcjonalne i stanowią czytelne podkreślenie reprezentacyjnego charakteru pomieszczeń. Doskonale komponują się ze sztukateriami i różnymi rodzajami podłóg – od posadzek kamiennych, przez parkiety i deski, aż po panele.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana