Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym jest oraz jakie parametry powinno spełniać drewno konstrukcyjne?
Drewno konstrukcyjne to materiał, z którego można wznosić trwałe budowle. Z nim pracuje się, budując domy, ponieważ charakteryzuje się właściwościami niezbędnymi do utrzymania tego typu konstrukcji. Często wykonuje się je z drzewa sosnowego, które jest odporne na uszkodzenia i może utrzymać spory ciężar. Drewno konstrukcyjne to gwarancja stabilności.
Czym jest drewno konstrukcyjne?
Drewno konstrukcyjne to szczególny rodzaj tego materiału, który jest w stanie wytrzymać spore obciążenia. Najczęściej wykorzystuje się go do stawiania:
Przeczytaj również: Najważniejsze właściwości drewna budowlanego
szkieletów domu,
ścian,
zadaszeń.
Doskonale nadaje się także do wykańczania ścian z zewnątrz budynków i ich wnętrz. Nie należy w miejsce drewna konstrukcyjnego wykorzystywać desek dostępnych w tartakach czy produktów oznaczonych jako budowlane. Niekoniecznie będą one niższej jakości, ale nie muszą spełniać żadnych konkretnych norm, przez co korzystając z nich, nigdy nie ma się pewności, czy nadają się do stawiania trwałych i odpornych na uszkodzenia konstrukcji.
Przeczytaj również: Zastosowania drewna suszonego
Jakie normy powinno spełniać drewno konstrukcyjne?
Drewno konstrukcyjne nie jest przypadkowym produktem. Musi spełniać określone normy, które poświadczają, że materiał może być wykorzystywany do stawiania trwałych, narażonych na duże obciążenie konstrukcji. Zalicza się do nich:
klasę jakości,
klasę wytrzymałości między C14 a C50,
klasę sortowniczą,
dopuszczenie do obrotu przez Unię Europejską.
Drewno, które nie spełnia norm, nie powinno być wykorzystywane do budowy domów czy aranżacji ogrodów. Taki materiał najpewniej nie będzie wystarczająco odporny na działanie czynników niszczących czy obciążenia, tym samym zwiększając ryzyko uszkodzeń oraz zapadania się konstrukcji.
Drewno konstrukcyjne, ze względu na normy, które musi spełniać, powinno być pozyskiwane z certyfikowanych punktów. Firmy takie jak Tartak Hajduczek wykorzystują do produkcji elementów konstrukcyjnych drzewo sosnowe, które przeszło niezbędne testy, jest wytrzymałe i dobrze się z nim pracuje. Ważne jest, żeby komponenty na swoją budowę zamawiać u doświadczonych wykonawców, którzy posługują się profesjonalnym sprzętem. Dzięki temu ma się pewność, że gotowe produkty nie zostały uszkodzone czy osłabione. Drewno konstrukcyjne musi być bezpieczne, dlatego nie należy szukać go w niesprawdzonych placówkach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana