Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym zajmuje się stolarz?
Stolarz jest rzemieślnikiem, który specjalizuje się w pracy z drewnem. Zna jego tajemnice. Wie, jak z nim postępować i nadawać mu kształty. Poznaj lepiej ten zawód! Czym dokładnie zajmuje stolarz? Z jakich jego usług możesz skorzystać? Odpowiadamy w artykule. Zobacz, jak wyglądają koszty pracy stolarza. Dowiedz się, jakich narzędzi używa na co dzień. Przeczytaj o specjalizacjach stolarskich.
Co robi stolarz?
Stolarstwo to bardzo stara branża. Służy nam od wieków. Stolarz jest rzemieślnikiem, posiadającym wysokie zdolności manualne. Co robi? Do głównych jego prac należy:
obrabianie drewna (ręcznie i przy użyciu maszyn),
wykonywanie przedmiotów codziennego użytku, np. mebli (też artystycznych) czy poręczy schodów,
naprawianie drewnianych mebli,
wytwarzanie drzwi i okien oraz ich montowanie,
konserwowanie drewnianych elementów
renowacja antyków, np. mebli i instrumentów muzycznych,
wykonywanie trumien,
tworzenie instrumentów muzycznych i galanterii drzewnej, np. lasek do podtrzymywania się, szkatułek, korali.
Zanim wykona jakiś przedmiot lub konstrukcję, dobiera odpowiedni materiał. Drewno ma różne pochodzenie. Stolarz umiejętnie je dobiera, a potem na nim pracuje. Tworząc meble, wycina kawałki drewna i łączy je ze sobą. Stolarstwo artystyczne jest bardziej czasochłonne. Wymaga również większej dozy precyzji.
Jakie są specjalizacje stolarskie?
Możliwości pracy z drewnem jest wiele. Tak jak i potrzeb klientów. Dlatego warto wiedzieć, że zawód stolarz nie mówi nam wszystkiego. Dopiero jego tytuły informują o tym, w czym specjalizuje się dana osoba. Jest więc:
stolarz budowlany — tworzy takie elementy budynków, jak okna, drzwi, parkiety i ścianki działowe,
stolarz meblowy,
stolarz mebli artystycznych — to nie to samo, co wyżej. W tym przypadku mowa jest o wykonywaniu sztuki użytkowej,
stolarz galanterii drzewnej,
stolarz tworzący instrumenty muzyczne. Specjalista w tej dziedzinie pracuje albo w zakładzie pod okiem mistrza albo ma własną działalność.
Czym posługuje się stolarz? Narzędzia dla stolarzy
Wspomnieliśmy już o tym, że jednym z zadań stolarza jest obróbka drewna. Robi to ręcznie bądź z pomocą maszyn. Rodzaj prac jest o wiele szerszy. Jakie są więc podstawowe narzędzia stolarza? Należą do nich:
kątownik stolarza — chyba najbardziej znany przyrząd związany z tym zawodem, służy do odmierzania kątów i cięcia,
dłuto,
piła,
strug,
młotek,
elektronarzędzia: tokarka, frezarka, pilarka tarczowa, szlifierka i strugarka.
Poza tym nie rozstaje się m.in. z takimi przyrządami, jak: ołówek, rysik, znacznik, miara taśmowa, ściski, obcęgi czy tarnik i papier ścierny.
Ile kosztują drzwi od stolarza?
Cenę drzwi ustala się indywidualnie ze stolarzem. Wpływ na nią ma użyty materiał i nakład pracy. Najprostsze drzwi mogą kosztować około tysiąca złotych. W innym przypadku koszty mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Możesz zauważyć, że drzwi zamawiane u stolarza są droższe niż te z masowej produkcji. Wiąże się to z ich lepszą jakością — specjalista skupia się na każdym zamówieniu z osobna. Dopracowuje detale, by spełnić oczekiwania klienta.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana