Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak działają i gdzie znajdują zastosowanie okna obrotowe?
W większości budynków montowane są standardowe okna rozwierno-uchylne. Coraz częściej architekci sięgają jednak po mniej typowe rozwiązania, jakimi są np. okna obrotowe. Jest to ciekawa propozycja, gdyż można je montować w trudno dostępnych miejscach, a ich czyszczenie nie przysparza użytkownikom najmniejszych trudności. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak działają tego typu okna i kiedy warto się na nie zdecydować, przeczytaj ten artykuł.
Jakie są podstawowe rodzaje okien obrotowych?
Okna obrotowe występują w kilku wariantach. Wyróżniamy okna obrotowe dachowe oraz fasadowe. W Polsce zdecydowanie większą popularnością cieszą się wciąż modele przeznaczone do montażu w dachach, jednak coraz częściej można spotkać już domy, które mają zamontowane okna obrotowe również w swoich ścianach. Fasadowe okna obrotowe są powszechnie stosowane w krajach skandynawskich, gdzie wykorzystuje się je od wielu lat. Jest to element dodający tamtejszym budynkom charakterystycznej elegancji. Okna obrotowe można także podzielić ze względu na sposób ich otwierania. Wyróżniamy okna obracane w osi poziomej oraz w osi pionowej. Mogą one także występować w różnych kształtach. Najpopularniejsze są okna prostokątne oraz okrągłe.
Przeczytaj również: Okna drewniane a plastikowe: porównanie zalet i wad
Czym charakteryzują się drewniane okna obrotowe?
Drewniane okna obrotowe, jakie ma w swojej ofercie m.in. firma Wiktorczyk, są niezwykle funkcjonalne. Są to okna fasadowe obracane w osi poziomej. Dzięki nietypowemu sposobowi ich otwierania można montować je w pomieszczeniach o ograniczonej powierzchni, w których tradycyjnie otwierane okna sprawiałyby problem, gdyż byłyby niewygodne w użytkowaniu. Okna obrotowe wyróżniają się również trwałością oraz wysokimi parametrami szczelności, dlatego jest to świetna propozycja do nowoczesnego budownictwa, w którym szczególną uwagę zwraca się na termoizolacyjność wnętrz.
Przeczytaj również: Czym wyróżniają się nowoczesne okna drewniane?
Jakie są największe zalety okien obrotowych?
Wielką zaletą tego typu okien jest niezwykła wygoda, jaką zapewniają zarówno na etapie ich codziennego użytkowania, jak i czyszczenia. Aby wymyć zewnętrzną szybę takiego okna, nie trzeba wychodzić z domu, wystarczy obrócić je do wnętrza pomieszczenia. Warto wspomnieć, że wietrzenie wnętrz przez obrócenie takiego okna do odpowiedniej pozycji jest o wiele skuteczniejsze, niż wietrzenie ich poprzez uchylenie okien otwieranych w sposób klasyczny. Dzieje się tak, ponieważ obrócenie okna sprawia, iż ciepłe powietrze z pomieszczenia wydostaje się przez górny otwór, natomiast chłodne, świeże powietrze z zewnątrz dostaje się do środka dołem. Taka cyrkulacja powietrza jest niezwykle efektywna.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana