Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak odnowić boazerię?

Spis treści
- Jak unowocześnić boazerię?
- Czym pomalować boazerię?
- Od czego zacząć malowanie boazerii?
- Żeby designowi stało się zadość
Boazeria jeszcze wciąż nie kojarzy się zbyt dobrze wielu Polakom. Obecnie przeżywa jednak swoje drugie życie. Tylko dzisiaj inaczej się ją aranżuje. Samo drewno cieszy się dużą popularnością. Kochamy naturę i to, co się z niej wywodzi. Dzięki niej wnętrza są przytulne i klimatyczne. Boazerie też mogą takie być. Wystarczy je odnowić. Jak to zrobić? Przeczytaj artykuł i zgarnij dla siebie wskazówki!
Jak unowocześnić boazerię?
Usuwanie boazerii jest czasochłonne i pracochłonne. Trudno sobie wyobrazić, co się zastanie pod listwami. Skoro boazerie drewniane wróciły do łask, nie trzeba się ich pozbywać. Przeciwnie — wykorzystaj okazję do tego, by stworzyć nowoczesne wnętrze. Będzie cię to kosztować o wiele mniej wysiłku. Finansowo też raczej na tym lepiej wyjdziesz. Wystarczy, że pomalujesz powierzchnie desek.
Styl skandynawski jest obecnie bardzo modny. Nie bez powodu. Jego charakterystyczną cechą jest przytulny, spokojny klimat. Przeważa w nim minimalizm, którego częścią jest natura. Drewno świetnie się w to wpisuje. Kolory ścian zazwyczaj mają barwę bieli, jasnych szarości i pastelowego różu, niebieskiego oraz mięty i brudnej zieleni. Tak więc nowoczesna boazeria wpisuje się w te kryteria. Maluje się ją, kryjącą sęki, farbą albo taką, która je uwydatnia. W tym drugim przypadku zyskuje się surowszy charakter, ale bardzo efektowny. Czasami dobrze wygląda boazeria malowana na trzy kolory na przemian.
Czym pomalować boazerię?
Najpopularniejsza jest chyba dzisiaj biała boazeria. Rozświetla i powiększa optycznie wnętrze. Możesz zapomnieć o klaustrofobicznym, ciemnym przedpokoju. Do malowania desek możesz użyć:
-
farb akrylowych — ważne, by były do drewna, a nie do ścian; dobrze kryją,
-
farby kredowej do boazerii — nie wymaga szlifowania, jednak trzeba ją zabezpieczać lakierem albo woskiem; poziom krycia zależy od liczby nałożonych warstw,
-
lakieru — matowego lub błyszczącego
-
bejcy — do bielenia drewna, również wymaga zabezpieczenia po pomalowaniu; eksponuje kształt słojów,
-
emulsji do ługowania — uwydatnia słoje.
Od czego zacząć malowanie boazerii?
Malowanie boazerii musisz poprzedzić przygotowaniem powierzchni. Jedynie farba do boazerii bez szlifowania nie wymaga zbyt wiele. Musisz tylko oczyścić powierzchnię z brudu i kurzu. Dobrze też ją odtłuścić. Przed nałożeniem farby akrylowej konieczne jest zmatowienie boazerii drobnoziarnistym papierem ściernym. Pamiętaj, by potem pozbyć się dobrze pyłu z desek. Ubytki uzupełnij masą szpachlową przeznaczoną do drewna.
Podczas malowania boazerii ważne jest to, by pędzel prowadzić wzdłuż słojów, a nie w poprzek. Wosk wybielający naniesiesz za pomocą pędzla bądź miękkiej szmatki. Z kolei po ługowaniu konieczne jest ponowne szlifowanie i oczyszczenie z pyłu boazerii. Na koniec trzeba nałożyć na nią lakier lub olej. Im dokładniej wykonasz te czynności, tym dłużej będziesz się cieszyć estetycznym, świeżym wystrojem. Stosuj się zawsze do zaleceń producenta, umieszczonych na etykiecie farby, lakieru czy wosku. Przed naniesieniem kolejnej warstwy, zaczekaj aż wyschnie poprzednia.
Żeby designowi stało się zadość
Nie wystarczy pomalować boazerie na ścianę czy sufit. Liczy się też cała reszta: to, jakie meble i dodatki znajdą się w pomieszczeniu. Zrób miejsce na zielone rośliny, takie jak monstera, dracena czy sansewieria. Postaraj się, by wszystko tworzyło spójną całość. Zadbaj również o odpowiednie oświetlenie. Dzięki temu stworzysz zupełnie nowe miejsce. Koniec z peerelowskim klimatem. W końcu mamy XXI wiek!
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana