Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak pracują manufaktury produkujące wyroby z porcelany?
Wyroby z porcelany są cenione na całym świecie za trwałość i piękny wygląd. Dawniej ich cena dorównywała kamieniom szlachetnym, ale dziś może sobie na nie pozwolić niemal każdy. Choć porcelana kojarzy się z Chinami – i słusznie, bo właśnie tam została wynaleziona – w Polsce działa wiele zakładów, które tworzą wysokiej jakości naczynia z tego materiału. Dowiedz się, jak pracują polskie manufaktury produkujące wyroby z porcelany.
Ceramika bolesławiecka, czyli najsłynniejsze polskie wyroby porcelanowe
Jeśli chodzi o wyroby porcelanowe z Polski, to największą sławą zarówno w naszym kraju, jak i za granicą cieszy się ceramika bolesławiecka. Jej historia liczy sobie kilkaset lat i sięga XIV wieku. Do jej produkcji stosuje się kamionkę, czyli glinę z przewagą piasku kwarcowego i skalenia. Tradycyjne manufaktury produkujące wyroby z ceramiki tworzą je od początku do końca ręcznie. Dzięki temu wszystkie filiżanki, kubki, czajniki, talerze czy miski ceramiczne z Bolesławca są jedyne w swoim rodzaju.
Proces produkcji ceramiki bolesławieckiej krok po kroku
Proces produkcji ceramiki bolesławieckiej w tradycyjnej manufakturze rozpoczyna się od uformowania masy kamionkowej w odpowiedni kształt. Aby ułatwić ten etap, stosuje się specjalne toczki. Pracownicy manufaktury oczyszczają naczynie ze zbędnych fragmentów masy, doklejają uszy i inne niezbędne elementy. Po wysuszeniu wyrób ceramiczny wstępnie wypala się w piecu w temperaturze 800 stopni Celsjusza przez około 12 godzin.
Po wyjęciu naczynia z pieca można przejść do jego zdobienia. Wzory można wykonać na kilka różnych sposobów. Manufaktura w Bolesławcu i wiele innych okolicznych zakładów wykorzystuje metodę stempelkową, czyli z zastosowaniem niewielkich stempli z gąbki morskiej. Najmniejsze detale domalowywane są cienkim pędzelkiem. Gdy wzory zostaną ukończone, przechodzi się do szkliwienia wyrobów ceramicznych. Zabieg ten zwiększa ich wartość użytkową i estetyczną. Szkliwienie przeprowadza się poprzez zanurzenie naczyń w zawiesinie szkliwa, z wykorzystaniem pistoletu natryskowego lub za pomocą pędzla.
Na koniec wyroby ceramiczne ponownie wypala się w piecu przez około 12 godzin, tym razem w nieco wyższej temperaturze – ponad 1200 stopni Celsjusza. Po wyjęciu z pieca naczynia są gotowe do użytkowania i trafiają do sprzedaży. Dzięki temu miłośnicy ręcznie tworzonych produktów najwyższej jakości mogą dodać je do swojej kolekcji, aby cieszyć się zarówno ich estetycznym wyglądem, jak i walorami użytkowymi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana