Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak uchronić domy z drewna przed gryzoniami?
Domy z drewna mają niepowtarzalny urok i dlatego coraz chętniej wybierane są zamiast budynków murowanych. Mogą to być zarówno domki letniskowe, jak i całoroczne. Specyficzny mikroklimat, jaki panuje w domu z bali, może jednak przyciągać kłopoty, czyli gryzonie, które mogą spowodować wiele zniszczeń. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów na zapobieganie inwazji szkodników.
Sposoby na zabezpieczenie domu drewnianego przed gryzoniami
Myszy i szczury mogą przeciskać się bez najmniejszego problemu przez niewielkie otwory i szczeliny, a więc kluczowe jest uszczelnienie domu. Należy jednak o to zadbać już na etapie planowania budowy. Liczy się stosowanie dobrych jakościowo materiałów, które zachowają stabilność wymiarową i nie spękają. Producent domów z bali MARUX stosuje bale okrągłe wykorzystywane w budownictwie od dziesięcioleci oraz drewniane elementy konstrukcyjne. Domy skandynawskie powstają w technologii szkieletowej na drewnianym stelażu wypełnionym materiałem izolacyjnym i zabezpieczonym poszyciem.
Przeczytaj również: Jak domki drewniane są zabezpieczane przed ogniem?
Gryzonie zwykle przedostają się do środka domów od dolnych kondygnacji, a więc w domach z podpiwniczeniem warto zabezpieczyć okna w piwnicy siatką a drzwi i włazy blachą lub kratownicą. Piwnice to miejsca, gdzie przechowuje się żywność, a różne zapachy mogą przyciągać gryzonie. Znaną od dawna metodą zabezpieczania domów z bali jest wykonywanie rowków chwytnych, czyli małych żłobków o średnicy około 30 cm. Można sięgnąć po rury PCV — gładkie ścianki rur powodują, że szkodniki mają problemy z opuszczeniem pułapki. Częstą praktyką jest korzystanie z dostępnych na rynku pułapek, które można rozstawić w najbardziej newralgicznych punktach lub w samej piwnicy. Wybierając łapkę na myszy, trzeba mieć na uwadze, że gryzonie także odczuwają ból, a więc najlepiej sięgać po humanitarne metody.
Zadbaj o porządek wokół domu
Nie od dziś wiadomo, że gryzonie uwielbiają zaniedbane miejsca, w których mają łatwy dostęp do żywności. Głównym celem szkodników są pojemniki na śmieci i kompostowniki, które także warto dodatkowo zabezpieczyć. Pozostawione resztki jedzenia w dostępnym miejscu to niemal zaproszenie szkodników na swoją posesję.
Przeczytaj również: Pellet drzewny – ekologiczne i ekonomiczne źródło energii
Domy z bali, wokół których panuje bałagan to idealne siedlisko do gryzoni. Myszy i szczury na działce znajdą wiele miejsc na schronienie się w okresie zimowym. Warto zatem zadać o porządek na terenie posesji. Przed zimą trzeba usunąć liście, gałęzie i inne odpady, z których szkodniki mogą stworzyć gniazdo.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana