Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak wygląda produkcja desek podłogowych?
Proces produkcyjny deski podłogowej można podzielić na kilka etapów. Pierwszy z nich ma miejsce w tartaku, gdzie drewno jest pozbawiane kory i rozdzielane na odpowiednie sorty. Tam również uzyskuje się tarcice oraz tnie deski na odpowiednie wymiary. Pozostałe części produkcji deski obejmują jej segregowanie pod względem ilości sęków, szlifowanie, frezowanie, klejenie sklejki na warstwie spodniej oraz nanoszenie odpowiedniego lakieru.
Na czym dokładnie polega produkcja deski podłogowej?
Deski na podłogi powstają z przeróżnych gatunków drewna. Można wykorzystać zarówno te obecne w Polsce (świerk, dąb, jesion, modrzew, sosna), jak również egzotyczne (iroko, bambus, wenge). W przypadku bardzo popularnych desek dębowych proces produkcyjny rozpoczyna się w tartaku. Jak wskazuje producent maszyn do drewna Prochera, na tym etapie z kłód drewna powstaje tarcica. Drewno jest brzegowane, co skutkuje pozbyciem się okrągłych krawędzi. Tarcica w formie desek podlega suszeniu w specjalnych pomieszczeniach, co zapewnia pozbycie się nadmiaru wilgoci. Taki proces suszenia może trwać ok. 40 dni w zależności od gatunku i warunków przechowywania. Po zakończeniu suszenia nadchodzi czas na przecieranie desek na określoną grubość. Pilarka lamowa wykonuje proces przecierania według projektu deski.
Przeczytaj również: Konstrukcje drewniane - efektywność, ekologia i trwałość
Dalsze etapy produkcji desek podłogowych
Kolejne etapy prac nad drewnem podłogowym wymagają wykorzystania sklejki. Zwykle wykorzystuje się do tego sklejkę brzozową, bo ma najlepsze właściwości przenoszenia naprężeń podczas użytkowania podłogi. Formatki desek są układane na sklejce, która wcześniej zostaje pokryta klejem. Następuje proces klejenia, który trwa kilkadziesiąt minut, po czym nadmiar materiału zostaje usunięty. Deski przyklejone do płyty są następnie dzielone na pojedyncze egzemplarze i transportowane do maszyny szlifierskiej. Ta dokładnie obrabia wszystkie krawędzie deski, by usunąć z niej wszelkie niedoskonałości. Końcowe etapy produkcji desek podłogowych polegają na wykonaniu ostatecznego wymiarowania oraz frezowania elementów montażowych (pióro–wpust). Gdy wszystkie parametry rozmiarowe się zgadzają, deski są ostatecznie lakierowane. Proces ten jest wieloetapowy, a warstwy lakieru są utwardzane. Przed pakowaniem deski weryfikuje się pod kątem jakości.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana