Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie impregnaty nadają się do drewna?
Środki do konserwacji drewna to związki chemiczne stosowane do ochrony przed gniciem, butwieniem i inwazją owadów. Są one nakładane na powierzchnię drewna w celu zapewnienia ochrony przed czynnikami zewnętrznymi. Chociaż dostępnych jest wiele rodzajów impregnatów, wszystkie mają wspólne cechy, które sprawiają, że są skuteczne w ochronie drewna przed uszkodzeniami. Sprawdźmy, które są najlepsze.
Rodzaje impregnatów do drewna
Preparaty do konserwacji drewna występują w różnych formach, takich jak środki rozpuszczalne w oleju, środki rozpuszczalne w wodzie i środki na bazie boranu. Impregnaty olejowe to zazwyczaj produkty zawierające ropę naftową, które wnikają głęboko we włókna drewna w celu zapewnienia maksymalnej ochrony. Impregnaty wodorozcieńczalne są roztworami na bazie wody, które skutecznie zabezpieczają drewno przed grzybami. Natomiast impregnaty do drewna z boranem zapewniają doskonałą ochronę przed grzybami i insektami.
Przeczytaj również: Na czym polega konserwacja drewna? Kluczowe środki ochrony
Charakterystyka środków do konserwacji drewna
Główną cechą środków do konserwacji jest ich zdolność do ochrony drewna przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wilgoć, grzyby, owady i promieniowanie ultrafioletowe. Impregnaty rozpuszczalne w oleju i w wodzie zapewniają dobrą ochronę zarówno przed wilgocią, jak i grzybami. Środki konserwujące na bazie boranu również zapewniają doskonałą ochronę przed wilgocią i grzybami, a także przed insektami. Wszystkie rodzaje impregnatów dają również pewien poziom ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym.
W sprzedaży dostępne są także impregnaty ogniochronne do konstrukcji drewnianych z solami nieorganicznymi, związkami boru, siarki, cynku i fosforu. Ich stosowanie jest konieczne w przypadku więźby dachowej, deskowania dachu czy konstrukcji szkieletowej. Warto wiedzieć, że takie preparaty są wymywalne – jeśli drewno nie jest niczym osłonięte, należy nałożyć na nie dodatkową warstwę preparatu odpornego na działanie wody – tłumaczy pracownik hurtowni budowlanej Remont w Ostrowie Wielkopolskim.
Jak nakładać impregnat?
Preparaty do konserwacji drewna mogą być nakładane na kilka różnych sposobów, w zależności od rodzaju. Środki rozpuszczalne w oleju i w wodzie aplikuje się za pomocą opryskiwacza lub wałka. Te na bazie boranu – pędzlem, wałkiem, a także z użyciem myjki ciśnieniowej lub zamgławiacza. Powierzchnia drewna powinna być gruntownie oczyszczona i całkowicie sucha przed nałożeniem impregnatu. Należy też zadbać o wentylację i środki ochrony osobistej, by uniknąć jego wdychania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana