Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie są narzędzia do obróbki drewna?
Obróbka drewna ma na celu przekształcenie go w gotowy przedmiot. To skomplikowany proces, w którym liczy się precyzja. Nawet nie wiemy, ile pracy stoi za wyprodukowaniem jednego krzesła. Specjaliści posiłkują się specjalnymi narzędziami. Dzięki nim obróbka przebiega dużo szybciej. Jeśli sam chcesz zacząć przygodę ze stolarstwem, musisz znać podstawowe maszyny. Zobacz nasz tekst i poznaj rodzaje obróbki drewna.
Jakie są sposoby obróbki drewna?
Drewno jest przez nas bardzo lubiane i nigdy się nam nie znudzi. Dlatego technologia z nim związana wciąż się rozwija. Obecnie wyróżnia się następujące rodzaje obróbki drewna:
Przeczytaj również: Jak wybrać trwałe noże do obtaczarki?
ręczną,
mechaniczną,
hydrotermiczną,
chemiczną.
Jakie są narzędzia ręczne do obróbki drewna?
Maszyny nie nadają się do każdej pracy. Nie zastąpią uzdolnionych rąk w tworzeniu detali w drewnie. Dlatego nie rezygnuje się z narzędzi ręcznych do obróbki drewna:
Przeczytaj również: Jak bezpiecznie korzystać z pił tarczowych do drewna?
dłuta — ma różne kształty ostrza i wyloty,
struga (hebla) — do skrawania; jest wiele rodzajów strugów, np. zdzierak, gładzik czy wybierak,
piły — do cięcia,
młotka — jego drewniana odmiana, pobijak, służy do wbijania dłuta,
obcęgów — do wyciągania gwoździ,
tarnika — ściera wierzchnią warstwę drewna,
pilnika — wykorzystywany jest do piłowania i wygładzania powierzchni.
Maszyny do obróbki drewna — które są niezbędne w stolarni?
Każda pracownia stolarska jest dzisiaj wyposażona w elektronarzędzia do obróbki drewna. Przy dużej liczbie zamówień, tempo pracy jest ważne. Maszyny zwiększają wydajność i odciążają fizycznie pracowników. W takich miejscach, jak fabryki mebli, technologia zajmuje główne miejsce w produkcji. Do realizacji zleceń stolarskich potrzebne są takie obrabiarki, jak:
Przeczytaj również: Konstrukcje drewniane - efektywność, ekologia i trwałość
frezarki — używane są do skrawania; frez pracuje w ruchu obrotowym; z ich pomocą można wykonywać rowki, nadawać kształty, zaokrąglać krawędzie,
strugarki — stosuje się do kształtowania grubości i szerokości deski; wyrównują powierzchnię,
szlifierki taśmowe — wygładzają i oczyszczają powierzchnię drewna,
tokarki — sprawdzają się przy precyzyjnym wycinaniu kształtów,
pilarki tarczowe — wykorzystuje się do cięcia wzdłużnego czy skośnego.
Popularna jest dzisiaj obróbka drewna CNC. Skrót pochodzi z języka angielskiego i oznacza komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Maszyny są programowane do wykonywania powtarzalnych i skomplikowanych czynności. Są zdolne wykonywać precyzyjne skrawania, tworząc misterne elementy. Żmudna praca realizowana jest w znacznie krótszym czasie. Ma to znaczenie szczególnie w dziedzinie przemysłu. Zamówienia są wykonywane szybko, a przedmioty nie różnią się między sobą. Nad kilkoma maszynami może czuwać nawet jeden operator. Posługuje się on interfejsem do wyznaczania zadań maszynom.
Kiedy przydają się maszyny do obróbki drewna wielofunkcyjne?
Nie każdy warsztat stolarski może sobie pozwolić na wiele urządzeń. Wymagają one bowiem miejsca i środków finansowych. W takich przypadkach maszyny do obróbki drewna wielofunkcyjne są dobrym rozwiązaniem. Łączą funkcje frezarki, strugarki i pilarki lub inne. Nie nadają się tam, gdzie jest wielu pracowników. Narzędzia do obróbki drewna są głównym lub dodatkowym elementem produkcji. W pierwszym przypadku praca w fabryce jest rozłożona. Potrzebnych jest więc więcej sprzętów. W mniejszych firmach wielofunkcyjna maszyna będzie wystarczająca.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana