Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Na czym polega frezowanie krzywoliniowe?
Frezowanie różnych materiałów pozwala na szerokie zastosowanie technologii w wielu branżach. Wykorzystuje się ją do nadawania pożądanych kształtów oraz wymiarów w metalu, drewnie oraz tworzywach sztucznych. Na czym dokładnie polega frezowanie krzywoliniowe i gdzie się je wykorzystuje w sposób szczególny?
Czym jest frezowanie CNC?
Jako frezowanie określa się obróbkę materiałów, a w zasadzie ich płaszczyzn, kanałów, rowków, czy uzębień i powierzchni krzywoliniowych. Jest to rodzaj obróbki poprzez skrawanie, czyli nadanie kształtu przedmiotom z różnych materiałów skrawalnych. Działanie tego typu odbywa się za pomocą wieloostrzowego narzędzia, które nazywane jest frezem. Jest zamontowany na obrabiarce zwanej frezarką. Cechą charakterystyczną frezowania jest sposób obróbki. Ruch obrotowy wykonuje specjalne narzędzie, natomiast ruch posuwowy wykonywany jest przez przedmiot obrabiany. Podczas działania frez oddziela warstwy materiału o różnej grubości. Dzięki tej technologii możliwa jest obróbka powierzchni krzywoliniowych – stąd nazwa tego rodzaju frezowania.
Zalety frezowania
Do najważniejszych zalet frezowania krzywoliniowego zalicza się możliwość automatycznego sterowania frezarką. Dzięki temu wykonanie danego elementu nie jest czasochłonne, a co najważniejsze jest niezwykle precyzyjne. Warto dodać, że obróbka skrawaniem pozwala na nadanie różnym powierzchniom nawet bardzo skomplikowanych kształtów. Istotne jest to, że frezowanie pozwala na dużą powtarzalność w wykonywanych elementach, wydajność procesu produkcji oraz wielofunkcyjność technologii. Maszyny do frezowania często znajdują się w firmach produkcyjnych, a ich zakupu można dokonać przykładowo w E-maszyny CNC.
Gdzie wykorzystuje się frezowanie?
Ze względu na tak wszechstronne zastosowanie frezu w obróbce różnych materiałów, technologia wykorzystywana jest w wielu branżach. Przykładem zastosowania frezowania krzywoliniowego jest produkcja mebli drewnianych i wykonywanie ich ozdobnych elementów. Co więcej, takie działanie wykorzystuje się podczas produkcji części do samochodów, samolotów, motocykli oraz innych pojazdów, do wykonywania form, matryc oraz elementów maszyn. Warto wspomnieć, że swoje zastosowanie znajduje w branży chemicznej, spożywczej oraz przemyśle ciężkim, a nawet branży reklamowej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana