Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Na czym polega konserwacja drewna? Kluczowe środki ochrony
Konserwacja drewna jest po prostu jego zabezpieczaniem. Przed czym? Drewno atakują owady i drobnoustroje. Źle wpływają na nie też warunki atmosferyczne. Ten materiał cieszy ogromną popularnością. Jest naturalny i tworzy przytulny klimat. Jeśli jednak o niego nie zadbasz, szybko się zużyje. Chcesz mieć z niego pożytek? Dowiedz się, jakie są sposoby konserwowania drewna. Co zastosujesz samodzielnie? Czytaj dalej.
Co to jest konserwacja drewna?
Konserwacja drewna polega na użyciu specjalnych środków. Wnikają one w strukturę materiału, chroniąc je przed czynnikami fizycznymi i biologicznymi. Impregnuje się przede wszystkim elementy, które znajdują się na zewnątrz. To na przykład elewacja drewnianych domów, altany czy meble ogrodowe. Wymagają one zabezpieczania co kilka lat. Do tego wykorzystuje się różne metody konserwacji drewna:
Przeczytaj również: Jakie impregnaty nadają się do drewna?
głęboką,
ciśnieniowo-próżniową,
powierzchniową.
Jakie są powierzchniowe sposoby konserwacji drewna?
Najpopularniejszym rodzajem impregnowania drewna jest stosowanie środków powierzchniowych. Mają one chronić materiał przed pleśnią, sinizną, grzybami, owadami i warunkami atmosferycznymi. Drzewo jest wrażliwe na wilgoć, temperaturę i promienie UV. Niestety można go mieszać z innymi związkami tak jak metale. Te ostatnie nabierają odporności, gdy na przykład przekształca się je w stopy. Co stosuje się więc w powierzchniowej konserwacji drewna?
Jaki olej do konserwacji drewna wybrać?
Pierwszy preparat do konserwacji drewna, o jakim musimy wspomnieć, to olej. Jest jednym z najlepszych środków (powierzchniowych) stosowanych w tym celu. Jest tak dlatego, że wnika w drewno głębiej niż farba. Najłatwiej też się go nakłada. Nie musisz specjalnie ścierać powierzchni i usuwać starej warstwy. Najpopularniejsze oleje do konserwacji drewna to:
lniany — odporny na ścieranie, umożliwia drewnu “oddychanie”; sprawia, że woda i wilgoć w jakimś stopniu nie wnikają w drewno,
tungowy — jaśniejszy niż lniany, schnie też szybciej.
Sięga się też po olej słonecznikowy i rzepakowy. Jeszcze lepsze działanie mają oleje nieroślinne. Masz do wyboru oleje barwiące i nie pozostawiające koloru, ale też rozjaśniające. Poza tym, tego typu środki mają określone przeznaczenie. Czym innym musisz potraktować drewno iglaste, a czym innym egzotyczne. Możesz też kupić olej uniwersalny. Nie jest on jednak zalecany, bo nie jest tak skuteczny jak specjalistyczny.
Farby do konserwacji drewna — po jakie sięgać?
Jeśli chodzi o farby do konserwacji drewna, to wykorzystuje się lazury. Są półprzezroczyste i pozostawiają lśniącą powłokę na materiale. Podkreślają wzór słojów na drewnie i zabezpieczają je. Składają się z bejcy i lakieru. Nakłada się je po uprzednim oczyszczeniu, zeszlifowaniu i odtłuszczeniu powierzchni. Powinna być ona sucha, ale nie zbytnio nagrzana przez słońce. Lakierobejcę warto używać razem z impregnatem. Ten drugi bowiem wnika w drewno. Jeśli jednak zależy ci na trwalszym efekcie, musisz zastosować metodę ciśnieniowo-próżniową albo głęboką. Tym zajmują się już specjaliści. Zazwyczaj te metody odnosi się do konstrukcji drewnianych, takich jak ścianki działowe czy więźby dachowe.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana